9. Malatya Kitap ve Kültür Fuarı Yazarlarla Söyleşi

Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen, organizasyonunu ise Kültür A.Ş.’nin yaptığı, Malatya Kitap ve Kültür Fuarı’nın 9’uncusu kapılarını kitapseverlere açtı.

KÜLTÜR SANAT 15.05.2022, 00:17
9. Malatya Kitap ve Kültür Fuarı Yazarlarla Söyleşi

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sezai Karakoç Anısına düzenlenen 9. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi. 13-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan fuar çerçevesinde 350 civarında yayın evi yer alacak. Fuara, 300'ü aşkın yazar katılırken, yazarların katılımı ile yaklaşık 600 imza günü etkinliği düzenlenecek. Ayrıca Malatya genelindeki 259 okulda da yazar öğrenci buluşması gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Mazhar Bağlı

Türkiye Ekspres Haber ekibi, 9.uncusu düzenlenen Malatya kitap fuarında yazarlarla buluştu. Kitap fuarına katılan Yazar Prof. Dr. Mazhar Bağlı, kitap fuarına okurlarla buluşmak için katıldığını belirtti ve şöyle devam etti, ‘’Bugün burada imzalayacağım iki kitabım var. Bunlardan birincisi Haldun’un Gölgesi ikincisi de Modernizme Direnen Estetik adlı kitaplardır. Haldun’un Gölgesi kitabı, özü itibarı ile egemen olan sosyolojik bakışın Haldun’cu yaklaşım ile konuları, olayları analiz ettiğimizde nasıl bir yol haritası belirlenir o anlamındaki çalışmalarımı içeren bir kitap. Diğer kitabım Modernizme Direnen Estetik aslında her akademisyenin hayata bakışı ile ilgili bir iddiası bir tezi olur. O teze deyim yerindeyse nakış gibi ince işçilikle yerine getirmiş olur. Konu özetle şöyle, bugün dünyayı kasıp kavuran bir modernleşme var, sekülerleşme var, dünyevileşme var, bu değişime karşı nasıl direnme göstermeliyiz, nasıl bir tavır almalıyız’’ şeklinde ifadelerini kaydetti.

Kitap fuarı Malatya’nın kültürel ve düşünsel hayatında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Bağlı, ‘’Ben öğrencilik yıllarımdan beri Malatya’da bu tür etkinliklerin canlılıkları, onun sahip olduğu potansiyelini dinamik bir hale getirmesi açısından önemli. Hayırlı olmasını diliyorum, yazar arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Seydi Türkeri

Kitap fuarına katılan bir diğer Yazar Seydi Türkeri, öğretmenlik mesleğini halen icra ederek, yazdığı kitaplar hakkında bilgi verdi. Türkeri, ‘’Leyla Durağı isimli kitap ikinci kitabım ama roman olarak ilk kitabımdır. İlk yazdığım kitap ise Yarpuz Akşamları adlı şiir kitabımdır. Leyla Durağı adlı ilk roman kitabımda, sade anlaşılır bir aşkı anlatıyor. Özellikle romanımda kahramanlarıma isim vermedim. İstedim ki okurlarım kahramanların ismini kendisi koysun. İnşaallah bunların arkasında ikinci bir romanınız ve şiir kitabımızda yayına hazır durumda sayılır. Önümüzdeki günlerde onları yayınlayacağız. Özellikle okurlarımıza sesleniyorum, özel olarak zaman ayırıp kitap fuarına gelsinler. Kitapseverleri fuarımıza bekliyoruz’’ dedi.

Yasemin Çeloğlu Öztürk

Burdur doğumlu Malatya’da ikamet eden Yazar Yasemin Çeloğlu Öztürk, felsefe, edebiyat ve ilahiyatın birleşimiyle bir kitap yazdığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü, ‘’ İlk kitabım Her Hayat Biraz Yarımdır adlı kitabım deneme niteliğinde şiirsel olarak çıkarttım. İkinci kitabım Misafir isimli bir hikâye kitabıdır. İçeriğinde 13 tane hikâye var. Bundan sonraki süreçte de hikâyelerle ya da denemelerle eserlerime devam etmek istiyorum. Burada Malatya kitap fuarına bütün okurlarımızı bekliyorum’’ ifadelerini kullandı.

Feride Bektaş

Araştırmacı Yazar ve Şair Feride Bektaş, Malatya kitap fuarına davet edildiğini ve çok memnun kaldığını dile getirdi. Organizasyonu düzenleyen herkese teşekkürlerini ileten Bektaş, ‘’ Kod Adım Efsun 1 Denek Hastanesi ve ikincisi olan Kod Adı Efsun 2 İhanet adlı kitaplarımda, yaptığım araştırmalarda ortaöğretim öğrencilerinin yazılı ve sınav anlarında deyim ve atasözlerini birbirleriyle karıştırdıklarından soru kaçırdıklarını yakaladım. Kitap zaten polisiye roman, öğrencilerin sevdiği aksiyonlu bir kitap. Kitabın içerisine deyimleri atasözlerini serpiştirdim, kitabın sonuna geldiklerinde karşılarına küçük bir test çıkıyor. Testi çözerken kitabın içerisinde geçen yerleri de çözüyorlar bir yandan’’ dedi. Yazmanın ötesinde okumayı çok sevdiğini söyleyen Bektaş, ‘’çocuklarımıza rol model olmak zorundayız. Eğer bir ülke yok edilmek isteniyorsa o ülke önce o insanları cahil bırakmakla başlanır. Ülkemizi, vatanımızı, toprağımızı seviyorsak okumak zorundayız. Soru sormasını bilen özgüvenli çocuklar yetiştirmek zorundayız. Çünkü o çocuklar bu ülkenin geleceğidir. Bunun için lütfen okuyalım’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Mehmet Şahincileroğlu

İstanbul’dan kitap fuarına katılan Gazeteci-Yazar Mehmet Şahincileroğlu, profesyonel gazetecilik yaptığını ve Bab-ı Ali’nin İzinde adlı bir kitap çalışmasının olduğunu aktardı ve sözlerini şöyle sürdürdü, ‘’ Türk basın tarihi ve Türk basın yayıncılığı ile ilgili çalışmaları anlatan bir kitap yazdım: Bab-ı Ali’nin İzinde. Kitabımda özetle, Cumhuriyet gazetesinin batmaktan nasıl kurtarıldığı, Can Yücel ve Abdi İpekci’nin Kore’de askerlik yaparken kurduğu hayaller, İlber Ortaylı’dan Sedat Simavi’ye kadar birçok önemli şahsiyetin hayatından kesitler vermeye çalıştım. Örneğin İlber Ortaylı’nın 1980’lerde gazetecilik yaptığını kitabımda anlatmaya çalıştım. Herkesi kitap fuarına okurlarımızla buluşmaya bekliyoruz’’ ifadelerini kaydetti.

Atalay Altınok

Malatya’nın en genç yazarlarında olan 17 yaşındaki Atalay Altınok, yazmış olduğu şiir kitabıyla Malatya kitap fuarına katıldı. Altınok, ‘’ 7 yaşından beri yazmış olduğum şiirleri Umut Yolu adlı kitabımda topladım. Ve şiirler benim 7 yaşımdan beri belki de dünyaya olan bakış açımı içeriyor. Zaten insanlara bir şeyler anlatmayı insanlara bir şeyler paylaşmayı sevdiğim için bu kitap ilk adımım oldu benim. İnşallah hayallerimi daha ileriye taşıyıp bunları gerçekleştireceğim. Bütün kitapseverleri ve okurları kitap fuarına bekliyoruz’’ dedi.

M. Duran Özkan

Malatyalı Gazeteci-Yazar M. Duran Özkan, şimdiye kadar iki kitap yayınladığını söyledi ve bunlardan ilkinin Tahir adlı kitap olduğunu belirtti şöyle devam etti, ‘’ Hasan Sabbahın Fedaisi Tahir adlı kitabımda Nizamülk’e süikast yapan bir fedainin iki yıllık bir güncesini yazdım. Diğer kitabım olan Dağın Şeyhi ve Sultanı’nda ise Selahattin Eyyübi’nin hayatı var, sultan oluşu, Kudüs’ü alışı, Haclılarla mücadelesi var ve bunun karşısında Reşüttin Sinan var. İkisi arasındaki çatışmayı anlatan bir kitap. Ben buradan Malatyalılara ve tanıdıklara Türkiye Ekspres Haber aracılığıyla kitap fuarına gelmelerini, imza günlerine katılmalarını bekliyorum’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Ferman Salmış

Fuarların bir şehre çok büyük bir etkisinin olduğunu vurgulayan Yazar Ferman Salmış, fuarlar, kültür sanatla bir şehri buluşturduğunda insanların özellikle pandemiyle birlikte hem psikolojileri sosyolojik olarak takıldıkları birtakım sorunlar rahatlamak istedikleri kültür sanatla oluyor. Estetik bir hayatı hem düzene sokar hem insanlara iyiyi güzeli düşündürme şansı verir. Bu bağlamda ben kitap fuarını son derece önemsiyorum. Kendimden bahsetmek gerekirse benim bu yıl yayınlanan bir şiir kitabım var: Yağmurdan Yapılmış Zamanlar. Kitabın içeriğinde hayata dair, doğaya dair, sevgiye dair, ayrılıklara dair şiirler var. Bu benim yayınlanan 3. Şiir kitabım. Edebiyat benim için son derece özel. Bundan sonraki edebiyat yaşamımda dikkat edeceğim en önemli şeylerden biri herhalde daha çok edebiyat yazmak olacak. Malatya’da da kültürel faaliyetlerin artmasında büyük yarar var. Umuyorum ve diliyorum ki Türkiye’de hem insanları daha rahat yaşam sürdürme bağlamında hem de kültürel sanatsal faaliyetlerin insanlarla buluşması bağlamında daha iyi bir süreç yaşarlar. Sanat umut demektir, sanat güzellik demektir, estetik demektir. Bu fuara katkısı olan organizasyonu düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

Mustafa Kemal Çelik

Psikolojik Danışman-Yazar Mustafa Kemal Çelik, sayısız fuarlara katıldığını ancak Malatya kitap fuarındaki ilgi ve alakanın hiçbir yerde görmediğini belirtti ve şöyle devam etti, ‘’ Özelikle valiliğe, belediyeye ve bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çok büyük bir emek var. Yazmış olduğum Hiper Cemil adlı kitabım 8-10 yaşa uygun özellikle çocukların okuyacağı eğlenceli, öğretici ve okumayı sevdiren bir kitap. Bu konuda ben özellikle anne babalara çok önemli bir şey söylemek istiyorum, lütfen çocuklara kitap alırken kendi istedikleri kitap değil de çocukların okumak istediği kitabı alırlarsa özellikle çocuklar çok kitap okuyacaklardır. Türkiye Ekspres Haber ekibine bu konuda bize söz hakkı verdiği içinde ayrıca çok teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa kime oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa kime oy verirsiniz?
Namaz Vakti 25 Mart 2023
İmsak 05:27
Güneş 06:53
Öğle 13:15
İkindi 16:43
Akşam 19:27
Yatsı 20:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 27 57
2. Eyüpspor 26 53
3. Sakaryaspor 27 49
4. Pendikspor 26 47
5. Rizespor 25 46
6. Keçiörengücü 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Boluspor 26 41
9. Bandırmaspor 26 40
10. Manisa FK 25 39
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 27 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 26 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 27 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13