9. Malatya Kitap ve Kültür Fuarı Yazarlarla Söyleşi

Malatya Valiliği ile Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen, organizasyonunu ise Kültür A.Ş.’nin yaptığı, Malatya Kitap ve Kültür Fuarı’nın 9’uncusu kapılarını kitapseverlere açtı.

KÜLTÜR SANAT 15.05.2022, 00:17
9. Malatya Kitap ve Kültür Fuarı Yazarlarla Söyleşi

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Sezai Karakoç Anısına düzenlenen 9. Malatya Anadolu Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışı yoğun katılımla gerçekleştirildi. 13-22 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan fuar çerçevesinde 350 civarında yayın evi yer alacak. Fuara, 300'ü aşkın yazar katılırken, yazarların katılımı ile yaklaşık 600 imza günü etkinliği düzenlenecek. Ayrıca Malatya genelindeki 259 okulda da yazar öğrenci buluşması gerçekleştirilecek.

Prof. Dr. Mazhar Bağlı

Türkiye Ekspres Haber ekibi, 9.uncusu düzenlenen Malatya kitap fuarında yazarlarla buluştu. Kitap fuarına katılan Yazar Prof. Dr. Mazhar Bağlı, kitap fuarına okurlarla buluşmak için katıldığını belirtti ve şöyle devam etti, ‘’Bugün burada imzalayacağım iki kitabım var. Bunlardan birincisi Haldun’un Gölgesi ikincisi de Modernizme Direnen Estetik adlı kitaplardır. Haldun’un Gölgesi kitabı, özü itibarı ile egemen olan sosyolojik bakışın Haldun’cu yaklaşım ile konuları, olayları analiz ettiğimizde nasıl bir yol haritası belirlenir o anlamındaki çalışmalarımı içeren bir kitap. Diğer kitabım Modernizme Direnen Estetik aslında her akademisyenin hayata bakışı ile ilgili bir iddiası bir tezi olur. O teze deyim yerindeyse nakış gibi ince işçilikle yerine getirmiş olur. Konu özetle şöyle, bugün dünyayı kasıp kavuran bir modernleşme var, sekülerleşme var, dünyevileşme var, bu değişime karşı nasıl direnme göstermeliyiz, nasıl bir tavır almalıyız’’ şeklinde ifadelerini kaydetti.

Kitap fuarı Malatya’nın kültürel ve düşünsel hayatında önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Bağlı, ‘’Ben öğrencilik yıllarımdan beri Malatya’da bu tür etkinliklerin canlılıkları, onun sahip olduğu potansiyelini dinamik bir hale getirmesi açısından önemli. Hayırlı olmasını diliyorum, yazar arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum’’ dedi.

Seydi Türkeri

Kitap fuarına katılan bir diğer Yazar Seydi Türkeri, öğretmenlik mesleğini halen icra ederek, yazdığı kitaplar hakkında bilgi verdi. Türkeri, ‘’Leyla Durağı isimli kitap ikinci kitabım ama roman olarak ilk kitabımdır. İlk yazdığım kitap ise Yarpuz Akşamları adlı şiir kitabımdır. Leyla Durağı adlı ilk roman kitabımda, sade anlaşılır bir aşkı anlatıyor. Özellikle romanımda kahramanlarıma isim vermedim. İstedim ki okurlarım kahramanların ismini kendisi koysun. İnşaallah bunların arkasında ikinci bir romanınız ve şiir kitabımızda yayına hazır durumda sayılır. Önümüzdeki günlerde onları yayınlayacağız. Özellikle okurlarımıza sesleniyorum, özel olarak zaman ayırıp kitap fuarına gelsinler. Kitapseverleri fuarımıza bekliyoruz’’ dedi.

Yasemin Çeloğlu Öztürk

Burdur doğumlu Malatya’da ikamet eden Yazar Yasemin Çeloğlu Öztürk, felsefe, edebiyat ve ilahiyatın birleşimiyle bir kitap yazdığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü, ‘’ İlk kitabım Her Hayat Biraz Yarımdır adlı kitabım deneme niteliğinde şiirsel olarak çıkarttım. İkinci kitabım Misafir isimli bir hikâye kitabıdır. İçeriğinde 13 tane hikâye var. Bundan sonraki süreçte de hikâyelerle ya da denemelerle eserlerime devam etmek istiyorum. Burada Malatya kitap fuarına bütün okurlarımızı bekliyorum’’ ifadelerini kullandı.

Feride Bektaş

Araştırmacı Yazar ve Şair Feride Bektaş, Malatya kitap fuarına davet edildiğini ve çok memnun kaldığını dile getirdi. Organizasyonu düzenleyen herkese teşekkürlerini ileten Bektaş, ‘’ Kod Adım Efsun 1 Denek Hastanesi ve ikincisi olan Kod Adı Efsun 2 İhanet adlı kitaplarımda, yaptığım araştırmalarda ortaöğretim öğrencilerinin yazılı ve sınav anlarında deyim ve atasözlerini birbirleriyle karıştırdıklarından soru kaçırdıklarını yakaladım. Kitap zaten polisiye roman, öğrencilerin sevdiği aksiyonlu bir kitap. Kitabın içerisine deyimleri atasözlerini serpiştirdim, kitabın sonuna geldiklerinde karşılarına küçük bir test çıkıyor. Testi çözerken kitabın içerisinde geçen yerleri de çözüyorlar bir yandan’’ dedi. Yazmanın ötesinde okumayı çok sevdiğini söyleyen Bektaş, ‘’çocuklarımıza rol model olmak zorundayız. Eğer bir ülke yok edilmek isteniyorsa o ülke önce o insanları cahil bırakmakla başlanır. Ülkemizi, vatanımızı, toprağımızı seviyorsak okumak zorundayız. Soru sormasını bilen özgüvenli çocuklar yetiştirmek zorundayız. Çünkü o çocuklar bu ülkenin geleceğidir. Bunun için lütfen okuyalım’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Mehmet Şahincileroğlu

İstanbul’dan kitap fuarına katılan Gazeteci-Yazar Mehmet Şahincileroğlu, profesyonel gazetecilik yaptığını ve Bab-ı Ali’nin İzinde adlı bir kitap çalışmasının olduğunu aktardı ve sözlerini şöyle sürdürdü, ‘’ Türk basın tarihi ve Türk basın yayıncılığı ile ilgili çalışmaları anlatan bir kitap yazdım: Bab-ı Ali’nin İzinde. Kitabımda özetle, Cumhuriyet gazetesinin batmaktan nasıl kurtarıldığı, Can Yücel ve Abdi İpekci’nin Kore’de askerlik yaparken kurduğu hayaller, İlber Ortaylı’dan Sedat Simavi’ye kadar birçok önemli şahsiyetin hayatından kesitler vermeye çalıştım. Örneğin İlber Ortaylı’nın 1980’lerde gazetecilik yaptığını kitabımda anlatmaya çalıştım. Herkesi kitap fuarına okurlarımızla buluşmaya bekliyoruz’’ ifadelerini kaydetti.

Atalay Altınok

Malatya’nın en genç yazarlarında olan 17 yaşındaki Atalay Altınok, yazmış olduğu şiir kitabıyla Malatya kitap fuarına katıldı. Altınok, ‘’ 7 yaşından beri yazmış olduğum şiirleri Umut Yolu adlı kitabımda topladım. Ve şiirler benim 7 yaşımdan beri belki de dünyaya olan bakış açımı içeriyor. Zaten insanlara bir şeyler anlatmayı insanlara bir şeyler paylaşmayı sevdiğim için bu kitap ilk adımım oldu benim. İnşallah hayallerimi daha ileriye taşıyıp bunları gerçekleştireceğim. Bütün kitapseverleri ve okurları kitap fuarına bekliyoruz’’ dedi.

M. Duran Özkan

Malatyalı Gazeteci-Yazar M. Duran Özkan, şimdiye kadar iki kitap yayınladığını söyledi ve bunlardan ilkinin Tahir adlı kitap olduğunu belirtti şöyle devam etti, ‘’ Hasan Sabbahın Fedaisi Tahir adlı kitabımda Nizamülk’e süikast yapan bir fedainin iki yıllık bir güncesini yazdım. Diğer kitabım olan Dağın Şeyhi ve Sultanı’nda ise Selahattin Eyyübi’nin hayatı var, sultan oluşu, Kudüs’ü alışı, Haclılarla mücadelesi var ve bunun karşısında Reşüttin Sinan var. İkisi arasındaki çatışmayı anlatan bir kitap. Ben buradan Malatyalılara ve tanıdıklara Türkiye Ekspres Haber aracılığıyla kitap fuarına gelmelerini, imza günlerine katılmalarını bekliyorum’’ diyerek sözlerini noktaladı.

Ferman Salmış

Fuarların bir şehre çok büyük bir etkisinin olduğunu vurgulayan Yazar Ferman Salmış, fuarlar, kültür sanatla bir şehri buluşturduğunda insanların özellikle pandemiyle birlikte hem psikolojileri sosyolojik olarak takıldıkları birtakım sorunlar rahatlamak istedikleri kültür sanatla oluyor. Estetik bir hayatı hem düzene sokar hem insanlara iyiyi güzeli düşündürme şansı verir. Bu bağlamda ben kitap fuarını son derece önemsiyorum. Kendimden bahsetmek gerekirse benim bu yıl yayınlanan bir şiir kitabım var: Yağmurdan Yapılmış Zamanlar. Kitabın içeriğinde hayata dair, doğaya dair, sevgiye dair, ayrılıklara dair şiirler var. Bu benim yayınlanan 3. Şiir kitabım. Edebiyat benim için son derece özel. Bundan sonraki edebiyat yaşamımda dikkat edeceğim en önemli şeylerden biri herhalde daha çok edebiyat yazmak olacak. Malatya’da da kültürel faaliyetlerin artmasında büyük yarar var. Umuyorum ve diliyorum ki Türkiye’de hem insanları daha rahat yaşam sürdürme bağlamında hem de kültürel sanatsal faaliyetlerin insanlarla buluşması bağlamında daha iyi bir süreç yaşarlar. Sanat umut demektir, sanat güzellik demektir, estetik demektir. Bu fuara katkısı olan organizasyonu düzenleyen herkese çok teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kullandı.

Mustafa Kemal Çelik

Psikolojik Danışman-Yazar Mustafa Kemal Çelik, sayısız fuarlara katıldığını ancak Malatya kitap fuarındaki ilgi ve alakanın hiçbir yerde görmediğini belirtti ve şöyle devam etti, ‘’ Özelikle valiliğe, belediyeye ve bu organizasyonda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çok büyük bir emek var. Yazmış olduğum Hiper Cemil adlı kitabım 8-10 yaşa uygun özellikle çocukların okuyacağı eğlenceli, öğretici ve okumayı sevdiren bir kitap. Bu konuda ben özellikle anne babalara çok önemli bir şey söylemek istiyorum, lütfen çocuklara kitap alırken kendi istedikleri kitap değil de çocukların okumak istediği kitabı alırlarsa özellikle çocuklar çok kitap okuyacaklardır. Türkiye Ekspres Haber ekibine bu konuda bize söz hakkı verdiği içinde ayrıca çok teşekkür ediyorum’’ ifadelerini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa kime oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa kime oy verirsiniz?
Namaz Vakti 04 Aralık 2023
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 14 37
2. Fenerbahçe 13 34
3. Beşiktaş 14 26
4. Kayserispor 14 26
5. A.Demirspor 14 23
6. Trabzonspor 14 23
7. Kasımpasa 14 21
8. Rizespor 14 21
9. Antalyaspor 14 20
10. Hatayspor 14 18
11. Karagümrük 14 17
12. Ankaragücü 14 17
13. Sivasspor 13 15
14. Gaziantep FK 14 15
15. Konyaspor 14 14
16. Pendikspor 14 13
17. Başakşehir 14 12
18. Samsunspor 14 11
19. Alanyaspor 14 11
20. İstanbulspor 14 8
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 36
2. Kocaelispor 14 29
3. Bandırmaspor 14 26
4. Göztepe 14 26
5. Bodrumspor 14 24
6. Gençlerbirliği 14 24
7. Sakaryaspor 14 23
8. Ahlatçı Çorum FK 14 20
9. Keçiörengücü 14 19
10. Erzurumspor 14 18
11. Manisa FK 14 17
12. Boluspor 14 16
13. Ümraniye 14 15
14. Adanaspor 14 15
15. Şanlıurfaspor 14 14
16. Pendikspor 0 0
17. Tuzlaspor 14 12
18. Giresunspor 14 9
19. Altay 14 5
Takımlar O P
1. Arsenal 14 33
2. Liverpool 14 31
3. M.City 14 30
4. Aston Villa 14 29
5. Tottenham 14 27
6. Newcastle 14 26
7. M. United 14 24
8. Brighton 14 22
9. West Ham United 14 21
10. Chelsea 14 19
11. Brentford 14 19
12. Crystal Palace 14 16
13. Wolves 14 15
14. Fulham 14 15
15. Nottingham Forest 14 13
16. Bournemouth 14 13
17. Luton Town 14 9
18. Everton 14 7
19. Burnley 14 7
20. Sheffield United 14 5
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 38
2. Girona 15 38
3. Barcelona 15 34
4. Atletico Madrid 14 31
5. Athletic Bilbao 15 28
6. Real Sociedad 15 26
7. Real Betis 15 25
8. Las Palmas 15 21
9. Valencia 15 19
10. Getafe 15 19
11. Rayo Vallecano 15 19
12. Villarreal 15 16
13. Deportivo Alaves 15 16
14. Osasuna 15 15
15. Sevilla 14 13
16. Mallorca 15 11
17. Cadiz 14 11
18. Celta Vigo 14 8
19. Granada 15 7
20. Almeria 15 4