En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

AYT ve TYT sınavlarında dikkat edilmesi gereken noktalar

EĞİTİM 02.06.2022, 14:05

Rehberlik ve Eğitim Uzmanı Tolga Özcan, ''Bizim birinci sınav dediğimiz TYT sınavı aslında zamanı verimli kullanma sınavıdır. Yani bu sınav sadece bilgi sınavı değil, aynı zamanda süreyi de yetiştirebilme sınavıdır, sıralama sınavıdır. Bu sıralama sınavında da senin birden fazla stratejiyi bir arada bulundurman gerekiyor. Bunlardan bir tanesi zamanı yetiştirebilmen gerekiyor. Özellikle Türkçe sorularında adaylarımız yetiştiremiyor. Uzun paragraf soruları olduğu için yetiştirmekte zorlanıyorlar. 2018 yılında TYT sınavının getirilmesiyle birlikte Türkçe soruları okuduğunu anlama, anladığını yorumlamayla birlikte soruyu çözme şeklinde gelişti. Bu durum aynı şekilde matematik soruları içinde geçerlidir. Aslında biz bunlara yeni nesil soru tarzları diyoruz. Öğrencilerin zorlandığı nokta burasıdır: zamanı yetiştirememe. Tabi bunun içinde 30 dakika ek süre verildi.

Tabi bu adaylar için bir avantaj ama adaylarımızı şunu önereyim, burada öğrencilerimiz herhangi bir tereddütte düşmesinler, herhangi bir kaygıya kapılmasınlar. Derece tayfası dediğimiz, yüksek puan sıralamasına girecek öğrencilerimiz yine sorularıyla onları seçecek. Bu kimlere daha çok yaradı? Barajın kalkması daha çok Sağlık Meslek Anadolu Lisesi çıkışlılara yaradı. 150 ya da 180 baraj derdi kalmadı. Önceden TYT’den 16 net yaptığın zaman 150 puanı geçiyordun. AYT’den de 32 net yaptığın zaman 180’i geçiyordun. Öğrenciler yine de bu neti yapamıyordu. Artık barajın kalkması bu sorunu da ortadan kaldırdı. Üst düzey öğrenciler dediğimiz başarılı olup dereceye giren öğrencilerimiz için değişen bir şey yok. Onlar zaten hayallerine kavuşmak için üst düzey bir çalışma yapıyorlar. Ama dediğini gibi baraj olduğu zamanda öğrenciler barajı geçmek için çalışıyorlardı. Aslında burada, adayların zihinlerindeki, hayallerindeki meslekler nelerdir? Burada meslek seçimi önemli tabi ki'' ifadelerini kullandı.

AYT ve TYT sınavları nedir?

2018 yılında çıkan AYT ve TYT sınavlarının içeriği hakkında bilgi veren Özcan, ‘’ YKS dediğimiz Yüksek Öğretim Sınavı iki aşamalı olarak karşımıza çıkıyor: TYT ve AYT. Birinci aşaması TYT (Temel Yeterlilik Testi), ikincisi de AYT (Alan Yeterlilik Testi) dediğimiz sınavdır. Bu testlerin içeriğine baktığımızda birinci sınav dediğimiz TYT toplam 120 sorudan oluşuyor. 40 türkçe, 40 temel matematik, 20 (5 tarih, 5 coğrafya, 5 felsefe ve 5 din kültürü) sosyal bilimler ve 20 (7’si fizik, 7’sı kimya ve 6’sı biyoloji) fen bilimleri olmak üzere 120 soruyla karşımıza çıkıyor. Şimdi bu testlerde nasıl soru tarzları çıkıyor? TYT dediğimiz sınav daha çok okuduğunu anlama, anladığını yorumlama olarak Türkçe soruları, matematikte ise 4 işlem. Adaylarımızın burada yapacakları şey bol bol kitap okumak, özellikle Türkçe de paragraf ve anlam soruları açısından bu çok önemli.

Özellikle son eş yılın Ales, KPSS, DGS sorularının Türkçe kısmını çıkartmaları gerekiyor. Çünkü ancak adaylarımızın Türkçe sorularına göz aşinalığı olması açısından önemli. Matematik dediğimiz 4 işlem problem sorularıyla karşımıza çıkıyor. Burada en ayırt edici kısım problemlerdir. Çünkü problemlerde de yaklaşık 16-17 soru geliyor. Problemlerde artık yeni nesil soruları tarzında geliyor. Tıpkı Türkçe sorularında olduğu gibi okuduğunu anlama, anladığını yorumlama şeklinde karşımıza çıkıyor. Adaylarımıza özellikle şöyle bir önerim var, sayısal mantık ve sözel mantık videolarını izlesinler. Problem çözme tekniklerini izlesinler'' sözlerini noktaladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!