10. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde en iyi film "Çatlak" oldu

İlkinin 2010 yılında dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran önderliğinde gerçekleştirilen, Malatya Uluslararası Film Festivali bu yıl 10’uncu yaşını kutladı. Festival, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Malatya Valiliği katkılarıyla, Malatya Büyükşehir Belediye’sinin öncülüğünde gerçekleştirildi. Ayrıca Yeşilyurt ve Battalgazi Belediyeleri ve İnönü Üniversitesi de Festivale destek verdi.

Malatya 15.12.2021, 21:05
10. Malatya Uluslararası Film Festivali'nde en iyi film "Çatlak" oldu

10.Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında yarışmalar Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Belgesel Film Yarışması, Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması olmak üzere 3 kategoride gerçekleştirildi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Arslantepe temasıyla Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen festivalin kapanış töreninde konuşan Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “Malatya farklı bir şehir, insanlık medeniyetinin başladığı, Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri olarak ifade ediyoruz. Malatya’da sinema ve sanat festivalinin düzenlenmesi önemli bir girişimdir. Festivaller şehirler için önemlidir. Malatya, bu 5 gün içerisinde sanata ve sanatçıya ne kadar önem verdiğini sanatçılarımızda gözlemlemiştir. İşte Malatya bu, Malatya’nın güzelliği bu. Film festivalleri ve festivaller önemlidir” dedi.

Festivallerin şehir ve insanlık için önemine değinen Başkan Gürkan, ”Film Festivalleri ve Festivaller o şehir için önemlidir. Biz sinemayı kitle iletişim aracı olarak görüyoruz. Dolayısı ile bu kitle iletişim araçlarında kişiliklerin perde boyutu itibariyle benlikleri ve kişilikleri oluşurken toplumların kanalize edilmedi ve ülkelerin yönlendirilmesi, insani değerlerin ortaya çıkarılması gerekirken, insanlığı dar boğaza götürecek, şehirleri daha kötü boyutlara taşıyacak senaryolardan uzak kalmalıyız. Kategorize noktasında şehrin tematik ve kültürel değerlerinin, tarihinin öne çıkarılması lazım. Ülke bazında o ülkenin değerlerinin ortaya çıkarılması lazım. İnsanlığa verilecek mesaj noktasında da, insanlığın o günkü ihtiyaç duyduğu mesajların verilmesi lazım” diye konuştu.

Sonraki festivalde Komedi alanında kategorinin açılabileceği mesajını veren Başkan Gürkan, ”Bu yıl ki festival kapsamında uzun metrajlı, kısa metrajlı ve belgesel dallarında bir yarışma yapıldı. Sonrasında komedi sanatçılarımız bizleri aradı ve Komedi sanatçıları ile ilgili hiçbir kategori ve başarı ödülü şeklinde bir ödül icra edilmediğini ve bu konuda da özellikle hassasiyet beklediklerini ifade ettiler. Bu eksiklerimizi de önümüzdeki süreçte tamamlayarak daha iyi bir film festivali olma yolunda gayret edeceğiz. Onların dediği de doğrudur. Sanatı bütüncül olarak değerlendirip, sanatı sanat için yapma anlayışı ile değerlendirmemiz gerekir. Sanatçının özgürlüğüne, hürriyetine bağımsız düşüncesine hiçbir şekilde müdahale edilmemesi lazım. Onlar bağımsız olacaklar ki üretsinler. Herkes kendi sınırları içerisinde özgürce hareket etme noktasında kural ve kaideleri yerine getirmeliler. Küresel ısınma ile ilgili bir programda bana yöneltilen bir soruya kaşın şu cevabı vermiştim. Her yaratılan mahlukat kendi sınırları içerisinde hareket etmesini bildiği zaman bu sıkıntılar olmayacaktır. Bit ki ve nebatatlar kendi sınırları içerisinde duruyorlar. Ama biz insanlar ne hikmetse o sınırları aşıyoruz. Başka hayatlara müdahale ediyoruz.  Bu tür sıkıntılar da beraberinde geliyor. ” ifadelerine yer verdi.

VALİ SARAN,” MALATYA ÇOK DAHA BÜYÜK DEĞERLER KAZANACAK”

Malatya Film Festivalinin ilkini gerçekleştiren dönemin Malatya Valisi Ulvi Saran ise kapanış gecesinde yaptığı konuşmada, ”Malatya Film Festivali benim için çok büyük bir bahtiyarlık vesilesidir. Malatya Film Festivalinin sürdürülebilir sanat etkinliği halinde gelecek nesillere, gelecek dönemlere aktarılan bir etkinlik olmasını görmek benim için büyük bir sevinç vesilesidir. Bu bayrağı başlangıç aşamasından bu yana aktif olarak sürdüren mülki idare amirlerimize Valilerimize ve Belediye Başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Malatya sürdürebilir ve aktarılabilir etkinliklerle çok daha büyük değerler kazanacak.” diye konuştu.

VALİ BARUŞ,” FESTİVAL SANATA İLGİ DUYAN GENÇLER İÇİN ÖNEMLİDİR”

Malatya Valisi Aydın Baruş ise Malatya’nın 7 bin yıllık bir tarihe sahip olduğunu kaydederek, “Bu yıl 10’uncusu düzenlenen uluslararası film festivalinin artım geleneksel hale gelmesi, sanata ilgi duyan gençlerimiz için büyük önem taşıyor. Değerli sanatçılarımızın katılımıyla önümüzdeki yıllarda da artan bir ilgiyle devam edeceğini ve Türkiye’nin kültür ve sanat hayatına, Türkiye’nin insanlık anlamında ve medeniyetinin dünyaya vermek istediği mesajlar anlamında çok önemli mesajlara vesile olacağına inanıyorum. Bu festivalde katkısı bulunan başta sayın Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’a, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız Ahmet Misbah Demircan beyefendiye, değerli sanatçılarımıza ve sanat severlere çok çok teşekkür ediyorum. Festivalimizin Malatya’mız için, Türkiye’miz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.” sözlerini kullandı.

BAKAN DEMİRCAN,”SİNEMA ÖYLESİNE BİR GÜÇ Kİ…”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan konuşmasının başında bakanlığın görev alanlarından bahsederek, ”Be sözlerimin başında çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü, bizim işimizi yapmaya hedeflenmiş destek veren çok ciddi Valilerimiz ve Belediye Başkanlarımız var. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın temelde görev aldığı iki alan vardır. Bunlardan birisi somut mirasımız. Yani tarihi yapılarımız ve höyüklerimizi korumak ve muhafaza etmek. İkinci vazifemiz somut olmayan mirasımız. Dilimiz, yememiz, içmemiz, oturmamız, kalkmamız. Bizi biz yapan değerlerimiz. Bunları da yaşatma vazifemiz var. Tarihin geçmişi içerisinde bütün milletler bu değerlerini gençlerine ve insanlığa aktarabilmek için sanat alanları ihlas ettiler. Kitap, tiyatro ve müzik. Ama geldiğimiz nokta 7’inci sanat ve sinema.” dedi.

Sinemanın toplumlar üzerindeki etkisini vurgulayan Bakan Yardımcısı Demircan, ”Sinema öylesine bir güç ki bütün dünyaya mesajını veriyor, bütün dünyanın mesajını buraya getirebiliyor. Sinema emekçilerini canı gönülden alkışlıyorum. Türkiye Devleti’nin tam 152 ülkede sinema sanatıyla yaptıklarıyla inanılmaz hikayeler yazıyor. Anadolu’nun hikayelerinin mesajı hala var. Söyleyecek çok sözümüz var. Anadolu’nun anlatacak hikayeleri o kadar fazla ki. Arslantepe’de birlikteyiz. Bu coğrafya ki Malatya bu değerlerden ilham alarak kültür ve sanat dünyamıza nice zenginlikler kazandırmıştır. Nice isimler var ki her biri gönül dünyamızda bambaşka bir yere sahiptir. Burası gülerken güldüren usta sinema sanatçısı Kemal Sunal’ın toprağı, türkülere verdiği nefes ile Türkü Ana Zehra Bilir, Türk siyasi tarihine kattığı vizyonla Turgut Özal’ın toprağı. İyi ki böylesine kıymetli festivallerimiz var.” ifadelerini kullandı.

10.MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NDE EN İYİ FİLM “ÇATLAK”

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Malatya Valiliği ve Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerinin katkılarıyla bu yıl 10’uncusu düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali, ödül töreniyle sona erdi. Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasında en iyi film ödülü yönetmenliğini Fikret Reyhan’ın yaptığı ‘Çatlak’ filmine verildi.

Ulusal Kısa Metraj yarışmasında jüri özel ödülü ‘Şin (Yas)’ filminin oldu. Ulusal Kısa Metraj kategorisinde birincilik ödülüne ‘Aynı Gecenin Laciverti’, ikincilik ödülüne ‘Biz Susunca’, üçüncülük ödülüne ise ‘Headshot’ layık görüldü.

Ulusal Belgesel Film yarışmasında jüri özel ödülü ‘Bir Ömür Anadolu’ya takdim edildi. Ulusal Belgesel Film kategorisinde en iyi belgesel filmi ödülü ‘Acı ve Tatlı’ya verildi.

Ulusal Uzun Metraj Film yarışmasında SİYAD en iyi film ödülüne ‘Çatlak’ filmi layık görüldü. Ulusal Uzun Metraj Film kategorisinde Film Yönetmenleri Derneği tarafından en iyi yönetmen ödülü ‘İki Şafak Arasında’ filmiyle Selman Nacar’a verildi.

Festivalde, Fahri Kayahan en iyi müzik ödülüne ‘İçimdeki Kahraman’ filmindeki müziğiyle Ali Saran, en iyi görüntü yönetmeni ödülüne ‘Koridor’ filminin görüntü yönetmeni İlker Berke, en iyi erkek oyuncu ödülüne ‘Çatlak’ filmindeki baba rolüyle Hakan Salınmış, en iyi kadın ödülüne ‘Koridor’ filmindeki rolüyle Emel Göksu ‘Bembeyaz’ filmindeki rolüyle Ece Çeşmioğlu, Kemal Sunal en iyi film ödülüne ‘Lacivert Gece’ filmine, en iyi senaryo ödülüne ‘Çatlak’ filminin yönetmen ve senaristi Fikret Reyhan’a, en iyi yönetmen ödülü ‘İki Şafak Arasında’ filmi ile Selman Nacar’a, Ulvi Saran jüri özel ödülüne ‘İki Şafak Arasında’ filmi görüldü.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak 06:46
Güneş 08:15
Öğle 13:21
İkindi 15:54
Akşam 18:17
Yatsı 19:41
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11