Tahıl koridoru anlaşması dünya gündeminde yer aldı

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihracı için İstanbul'da imzalanan anlaşma, dünya gündeminde. İşte dünya basınında geniş yer bulan İstanbul'daki tarihi anlaşmanın yankıları ve gelen yorumlar...

GÜNDEM 23.07.2022, 08:57
Tahıl koridoru anlaşması dünya gündeminde yer aldı

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi"nin imzalanması dünya basının en önemli gündemlerinden biri oldu. Fransa ve İtalya basını, söz konusu anlaşmanın imzalanması için Türkiye ve Cumhurbaşkanı 'ın ortaya koyduğu çabaya dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in hazır bulunduğu; Ukrayna ve Rusya taraflarının katıldığı, "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" olarak imza altına alınan anlaşmanın töreni Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'nde düzenlendi.

Tahıl Sevkiyatı Anlaşması dünyada nasıl yankılandı? - Bloomberg HT

Al jazeera ve SKY News başta olmak üzere birçok uluslararası televizyon, imza törenini canlı yayınla izleyicilerine ulaştırdı.

Uluslararası haber ajansı Reuters, anlaşmayı “Ukrayna ve Rusya, savaş devam ederken tahıl ihracat limanlarını yeniden açmak için anlaşma imzaladı” başlığıyla aboneleriyle paylaştı.

BM ve Türkiye’nin anlaşmanın yapılmasına aracılık ettiğini aktaran Reuters, anlaşmanın küresel gıda krizini hafifletmeye yönelik umut verici ilerleme işareti olduğunu kaydetti.

The Associated Press, anlaşma için “Bir umut ışığı: Ukrayna ve Rusya, tahıl ihracat anlaşması imzaladı” başlığını kullandı.

Anlaşmanın, dünya çapında oluşacak gıda güvenliği tehdidini sona erdirdiğine işaret eden Ajans, savaş nedeniyle Karadeniz limanlarında sıkışıp kalan 22 milyon ton tahıl ve diğer tarım ürünlerinin ihracını sağlayacağını kaydetti.

Fransız Haber Ajansı AFP de “Savaşın yaklaşık 6'ıncı ayında Ukrayna ve Rusya, Türkiye ve BM ile tahılın Karadeniz'den tahliyesi konusunda anlaşma imzaladı" başlığıyla anlaşmaya ilişkin haberi aboneleriyle paylaştı.

FRANSIZ BASINI, TAHIL ANLAŞMASINI ERDOĞAN'IN BÜYÜK BAŞARISI OLARAK GÖRDÜ

Fransa'nın Le Parisien gazetesi, İstanbul'daki anlaşma için "Ukrayna tahılı: Moskova ve Kiev küresel gıda krizini önlemek için ablukayı kaldıran bir anlaşma imzaladı" başlığını kullandı.

Gazetenin haberinde, Ukrayna tahılının transferi için yapılan anlaşmayla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en büyük diplomatik başarılarından birine imza attığı kaydedildi.

France 24 yorumcusu Bruno Daroux, aynı kanalda yaptığı konuşmada, bu anlaşmanın imzalanmasında BM'nin yanı sıra Türkiye’nin rolüne değinerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu anlaşmanın imzalanmasını sağladığına dikkati çekti.


Tahıl koridoru nedir, ne demek? İşte tahıl koridoru anlaşması maddelerinin  detayları - Son Dakika Güncel Haberler

İTALYAN BASINI: "ANLAŞMA, TÜRK DİPLOMASİSİNİN MEYVESİDİR"

İtalyan basını da tahıl ürünlerinin, Ukrayna limanlarından sevkiyatına ilişkin anlaşmanın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın himayelerinde Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında imzalanmasına geniş yer ayırdı.

İtalyan haber kanalı Rainews24, sosyal medya hesaplarından anlaşma haberini, “25 milyon ton buğday üzerindeki blokaj bugünden itibaren kalktı. Fiyatlar, savaş öncesi seviyelere düştü. Gıda krizinde aciliyetle son veren anlaşma, Türk diplomasisinin meyvesidir. ABD ve Kremlin, anlaşmayı alkışlarla karşılıyor” ifadeleriyle duyurdu.

La Repubblica gazetesinin bugünkü baskısında, “Erdoğan, buğday konusunda Ruslarla Ukraynalıları uzlaştırdı” başlığı kullanıldı.

İtalyan ANSA ajansı, “Tahıl konusunda İstanbul’da dönüm noktası. Kiev ve Moskova, BM ve Ankara’nın huzurunda ayrı ayrı imza attı” başlığıyla verdiği haberinde, Ukrayna’daki 3 limandan tahılların küresel pazarlara ulaşması için güvenli koridorlar oluşturulacağını belirtti.

İNGİLTERE

İstanbul'daki imza töreni, tüm dünya basınında olduğu gibi İngiliz basınında da geniş yer buldu.

BBC televizyonun internet sitesinde, anlaşmanın imzalanmasına ilişkin haberde, “umut ışığı” ifadesi kullanılarak, “Anlaşma haberlerinin ortaya çıkmasıyla emtia piyasalarında gıda fiyatları düştü.” denildi.

Independent gazetesi, gıda krizinin anlaşmayla hafifleyeceğine dikkati çekti.

Küresel bir gıda krizinin önlenebileceğine dair umutları artıran önemli bir anlaşma imzalandığına işaret edilen haberde, “Tahıl stoklarının önündeki engelin kaldırılması, buğday ve arpa gibi hayati ürünlerin fiyatlarını yükselten gıda krizini hafifletmeye yardımcı olacak.” ifadesi kullanıldı.

The Guardian'ın haberinde, anlaşmanın gıda krizini önleyeceğine işaret edildi.

İstanbul’da imzalanan anlaşma törenine BM Genel Sekreteri Guterres ve aylarca süren gergin müzakerelerde kilit rol oynayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da katıldığı belirtilen haberde, abluka altındaki Karadeniz limanlarından milyonlarca ton tahıl ihracatına izin verilmesinin “potansiyel olarak feci bir küresel gıda krizi tehdidini önledi” vurgusu yapıldı.


Tahıl koridoru anlaşması İstanbul'da imzalandı: Rusya ve Ukrayna heyetleri  aynı masada yer almadı - Medyascope

CNN, ANLAŞMANIN BM VE TÜRKİYE'NİN ARABULUCULUĞUNDA İMZALANDIĞINA VURGU YAPTI

CNN International televizyonun internet sitesinde, "Ukrayna tahıl anlaşması, küresel gıda krizinin olduğu dönemde kabul edildi" başlığına yer verildi.

Haberde, anlaşmanın İstanbul'da, BM ve Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleştiği vurgulanırken, Erdoğan'ın konuşmasında, "Anlaşma sonucunda milyonlarca insanın açlık tehlikesinden kurtulacağını" ilişkin demeci öne çıkarıldı.

New York Times gazetesi de "Rusya ve Ukrayna, blokaj altındaki limanlardan tahıl çıkarmak için anlaşmaya vardı" başlığı ile verdiği haberde, anlaşmanın BM ve Türkiye'nin yardımlarıyla yapıldığı, söz konusu anlaşmanın tahıl fiyatlarını düşürmeye, küresel bir gıda krizini hafifletmeye yardımcı olmasının beklendiğine işaret edildi.

Washington Post gazetesi, Rusya ve Ukrayna arasındaki tahıl anlaşmasında, Türkiye'nin aracılığına atıf yaparak, "Rus ve Ukraynalı bakanlar, Ukrayna tahılının ihracatını yeniden başlatmak için Türkiye'de tarihi bir anlaşma imzaladı." ifadesini kullandı.


Tahıl anlaşması için tarihi imzalar atıldı - Bloomberg HT

RUS BASINI

Rus medyasında da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında İstanbul’da imzalanan belgeye dikkat çekildi.

Rus haber ajansı TASS, “Ukrayna için koridorlar ve Rusya'ya yönelik kısıtlamaların gevşetilmesi” başlığıyla servis ettiği haberde, anlaşmaların detaylarına geniş yer ayırdı.

Rus Kommersant gazetesi, İstanbul’daki görüşmeyi “Rusya, Türkiye ve BM, Ukrayna'dan tahılın çıkışı konusunda anlaşma imzaladı” başlığıyla okuyucularına servis etti. Haberde, “Anlaşmanın, tahılın deniz üzerinden sevkiyatına yol açması bekleniyor.” ifadesi kullandı.

Bazı Rus devlet televizyon kanalları da Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Genel Sekreteri Guterres ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun İstanbul’daki açıklamalarını detaylı şekilde aktardı.


Tahıl koridoru nedir, ne demek? İşte tahıl koridoru anlaşması maddelerinin  detayları - Son Dakika Güncel Haberler

YUNANİSTAN

Yunanistan’da yayın yapan Kathimerini gazetesi, “Rusya-Ukrayna: Tahıl ihracatı anlaşmasında imzalar atıldı” başlıklı haberinde, anlaşmanın gıda krizinin aşılmasında faydalı olacağına vurgu yaptı.

“Tahıl ihracatı için Rusya-Ukrayna Anlaşması İstanbul’da imzalandı” başlığını kullanan “CNN Greece” isimli haber portalı, haberinde, Guterres’in anlaşma için kullandığı “umut feneri” benzetmesine yer verdi.

Haberde, tahıl stoklarının serbest kalmasının, fiyatlarda ani yükselişe neden olan gıda krizinin hafiflemesine yardımcı olacağı ifade edildi.

Ethnos Gazetesi, anlaşmaya ilişkin gelişmeyi, küresel gıda krizine karşı hafifletici olabileceği için “hayati öneme sahip” olarak değerlendirdi.

EFSYN Gazetesi de anlaşmayı, “dünyanın gıda güvenliğini tehdit eden savaş zamanındaki bir karşıtlığa son verecek” sözleriyle yorumladı.

Avusturya'nın Kamu Yayıncı Kuruluşu ORF, İstanbul'da imzalanan anlaşmayı, acil koduyla okuyucularına duyurdu. Haberde, Ukrayna ve Rusya'nın, Türkiye ve BM ile iki ayrı anlaşma imzaladığına, bu yolla tahıl blokajının kaldırılabileceğine işaret edildi.

ORF, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın anlaşmaya ilişkin "tarihi bir gün" ifadesini alıntıladığı haberinde, Erdoğan'ın "Bu anlaşmayla önümüzdeki günlerde başlayacak gemi trafiği ile Karadeniz'den dünyanın birçok ülkesine yeni bir nefes yolu açacağız" ifadesine yer verdi.


 

ÇİN HABER AJANSI ANLAŞMAYI SON DAKİKA HABERİ OLARAK DUYURDU

Çin haber ajansı Xinhua, gelişmeyi son dakika haberi olarak duyurdu. Haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Rusya arasındaki anlaşmayla tahıl ihracatına ilişkin müjdenin geleceğini bildirdi.” ifadesine yer verdi.

Haberde, Erdoğan’ın, “Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Rusya ile Ukrayna temsilcilerinin katılımıyla imzalar atılacak, tarım koridoruyla ilgili sorunlar çözülmüş olacak. Bu imzaların ardından dünyaya müjdeyi vereceğiz.” sözleri aktarıldı.

İsrail’in Haaretz gazetesi ise haberi internet sitesinde, “Ukrayna-Rusya, dünyadaki gıda krizini hafifletmek için tahıl gıda anlaşması imzaladı” başlığıyla duyurdu.

Hindistan’da İngilizce yayın yapan Times Of India gazetesi, haberi, “Ukrayna ve Rusya, savaş devam ederken tahıl ihracat limanlarını yeniden açmak için anlaşma imzaladı.” başlığı ile okuyucularına duyurdu.

Haberde, anlaşmanın Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle kötüleşen uluslararası gıda krizinin hafifletilebileceğine dair umutları artırdığına işaret edildi.

The Hindu gazetesi ise haberinde, “Ukrayna ve Rusya, Karadeniz'de tahıl ihracatı için BM anlaşması imzaladı” başlığını kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücrete yapılan zam yeterli mi?
Asgari Ücrete yapılan zam yeterli mi?
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak 06:38
Güneş 08:10
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 16 37
2. Samsunspor 16 28
3. Rizespor 15 26
4. Pendikspor 15 26
5. Keçiörengücü 15 26
6. Bodrumspor 15 25
7. Boluspor 15 25
8. Manisa FK 15 24
9. Bandırmaspor 15 24
10. Sakaryaspor 16 22
11. Altay 15 21
12. Adanaspor 15 18
13. Göztepe 14 18
14. Tuzlaspor 15 16
15. Erzurumspor 15 14
16. Ö.K Yeni Malatya 16 12
17. Altınordu 15 12
18. Gençlerbirliği 15 7
19. Denizlispor 15 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4