Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık: “Diyarbakır Anneleri yaklaşık 2 senedir susmuyorlar, hesap soruyorlar"

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, "Diyarbakır Anneleri yaklaşık 2 senedir evlatlarının peşindeler, susmuyorlar, hesap soruyorlar. Bu yürekten anne hareketi sayesinde bugün 25 evlat ailesine kavuşmuştur. Bunu başaran bölge kadınlarıdır. Kadınlarımız istediklerinde her zorluğa göğüs gererek hedeflerine ulaşmak için yılmadan çalışıyorlar" dedi.

GÜNDEM 14.07.2021, 16:19

Çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek üzere kentte bulunan Bakan Yanık, Edremit ilçesinde Hizmet İçi Eğitim Merkezi'nde düzenlenen "Kadın Kooperatifleri Doğu Anadolu Buluşması" programına katıldı. Ağrı, Ardahan, Bitlis, Bingöl, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş ve Tunceli'deki kadın kooperatifleri temsilcileri ve valilerin video konferansla bağlandığı programda konuşan Bakan Yanık, “Zengin bir kültürel mirasa sahip olan Doğu Anadolu Bölgemiz Malazgirt’ten bugüne yaşattığımız kardeşliğin ilk tohumlarının atıldığı topraklardır. Horasan erenlerini, Harput Evliyalarını, Ebul Hasan Harakani’yi, Ahmed-i Hani’yi Erzurumlu İbrahim Hakkı’yı yaşatan ve yetiştiren iklim, bu toprakların iklimidir. Geçmişinde birbirinden kıymetli bu hazineleri barındıran bölgemiz terörle anıldığı o zorlu günleri geride bırakarak Van’dan Ağrı’ya, Tunceli’den Erzurum’a ki biraz önce o bölgelerde yapılan çalışmaları büyük memnuniyetle dinledik, Erzurum’a kadar 14 ilimizde gelişme ve ilerleme yoluna devam etmektedir. İşte bugün, bu yolculukta, Doğu Anadolu kadınlarının üretkenliklerini ve emeklerini ortaya koymalarını sağlayan unsurlardan birisi olarak kooperatifçiliği desteklemek ve kadınların iş gücüne katılımını artırmak üzere toplandık. Kadın kooperatiflerimizin her zaman yanında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum” diye konuştu.“Kadınların ekonomiye katılımını ve kadın istihdamının atmasını önemsiyoruz”
Kadınların ekonomiye katılımını ve kadın istihdamının artmasını önemsediklerini ifade eden Bakan Yanık, “Günümüzde bir ülkenin gelişmişlik düzeyi sadece ekonomik göstergelerle değil, aynı zamanda toplumun sosyal ve kültürel yapısı ile insani gelişme ölçütleriyle birlikte değerlendiriliyor. Ülkelerin kalkınmışlık düzeyine baktığımızda gelişmiş her ekonomide kadın-erkek emeğini birlikte görmek mümkündür. Özellikle, kadınların ekonomik yaşama katılmaları öz güvenlerinin artmasını sağlamakta ve kadınlarımızı güçlendirmektedir. Güçlü ve kendine daha fazla güvenen kadın, mutlu çocuk; huzurlu bir aile ve ayakları yere sağlam basan bir nesil demektir. Tarihin seyri içinde de bu topraklarda yaşayan kadınlar her zaman çok üretken olmuşlardır. Anadolu toprakları tarihteki ilk kadın örgütlenmelerinden biri olan Bacıyan-ı Rum’a ev sahipliği yapmıştır. Bacıyan-ı Rum sayesinde kadınlar, yeteneklerini ve üretime katılma kabiliyetlerini güçlendirerek Anadolu medeniyetinin inşa sürecinde çok önemli bir rol oynamışlardır. Bugün de kadın kooperatifleri Anadolu medeniyetinin nesilden nesle aktarılmasında adeta bir köprü görevi görüyor. Kooperatifçilik bu noktada, hem istihdamı artırma hem de aile hayatıyla iş uyumunu sağlamada özel bir misyonu yerine getirmektedir” şeklinde konuştu.

“İmkanların değerlendirilmesinde kadın kooperatifçiliği öncü bir rol oynamaktadır”
Kadınların gündelik hayatlarından taviz vermeden, ailelerini de işin içine katarak ekonomik bir değer üretebildiğini söyleyen Yanık, “Bu yönüyle kooperatifler; çalışma hayatını geliştirirken maddi sermayeden öte beşeri sermayemiz olan insanı ön plana çıkarmaktadır. Birlikten kuvvet doğar gerçeğinin somutlaştırıldığı bu gibi sistemlerde tek başımıza hayata geçiremeyeceğimiz bir projeyi el birliğiyle kooperatifler üzerinden pekâlâ hayata geçirebiliriz. Üretim ve pazarlama için gerekli olan finans kaynağına daha kolay erişebiliriz. Nitekim kooperatiflerin yaptığı da tam olarak da bu, bugün tecrübe ettiğimiz şekliyle. Ülkemizde, özellikle iletişim imkânlarının artması ve teknolojik gelişmelerin yaşanmasıyla, kadın eliyle yükselen ticari girişimler açısından da imkanlar artmıştır. Bu imkanların değerlendirilmesinde kadın kooperatifçiliği öncü bir rol oynamaktadır. 2002’den bu yana Hükûmetlerimiz döneminde Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimize yaptığımız maddi yatırımların yanında kişisel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi için de irade gösterdik” ifadelerini kullandı.

“Kadınlarımız istediklerinde her zorluğa göğüs gererek hedeflerine ulaşmak için çalışıyorlar”
"Diyarbakır Anneleri bölge kadınlarının gücünü ve dirayetini göstermesi açısından önemlidir" diyen Bakan Yanık, "Terörün elinde sıkışmış çocuklarını kurtarabilmek için harekete geçen Diyarbakır Anneleri yaklaşık 2 senedir evlatlarının peşindeler. Susmuyorlar, sineye çekmiyorlar. Hesap soruyor, kayıplarının izini sürüyorlar. Bu yürekten anne hareketi sayesinde bugün 25 evlat ailesine kavuşmuştur. Bunu başaran bölge kadınlarıdır. Kadınlarımız istediklerinde her zorluğa göğüs gererek hedeflerine ulaşmak için yılmadan çalışıyorlar. Bizler bir ayağı ülkemizde sabit, diğeri özellikle yakın coğrafyasını dolaşan ve etkileyen bir milletin mensuplarıyız. Bu anlamda hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Yeteneklerini değerlendirmeyi öğrenen kadınlarımız ülkemizin ışığını dünyaya taşıyabilir, özellikle dünya kadınlarına yeni ufuklar açacak konularda örnek olabilir. Bakanlık olarak biz buna inanıyor ve bu inançla sizleri desteklemek için çalışıyoruz. Bu doğrultuda kadınlarımızın özellikle yurtdışındaki pazarlarda da ürettikleri ile var olmasına ve küresel ekonomiden ülkemiz kadınlarının da pay almalarına önem veriyoruz, çalışmalarımızı da bu yönde planlıyoruz" diye konuştu.

“Kadın kooperatifçiliğinin geliştirilmesini her zaman vurguladık”
Kadınların kooperatifçiliğini yaygınlaştırmak ve desteklemek üzere 2019 yılından bugüne 81 ilde çalışmalar ve etkinlikler gerçekleştirdiklerini anımsatan Bakan Yanık, “Bu etkinliklerde 36 bin 145 kişiye ulaştık. Sadece Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan 14 ilde 55 yeni kadın kooperatifinin kurulması bu çalışmaların önemini gözler önüne seriyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, hükümetlerimizin üst politika metinlerinde de kadınların güçlendirilmesi için kadın kooperatifçiliğinin geliştirilmesini her zaman vurguladık. Türkiye’yi 2023’e taşıyacak 11. Kalkınma Planı’nda ve Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programlarında da bu alandaki vizyonumuzu ortaya koyduk. Kadın girişimciliğinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için tüm paydaşlarla güçlü iş birliği içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kamu ve özel sektör işbirliği içinde bu güce inanarak daha başarılı olacağız. Ben buna çok inanıyorum. Bugün burada; Ağrı, Ardahan, Bitlis, Bingöl, Elâzığ, Erzincan, Erzurum, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van illerimizdeki kadın kooperatifleriyle buluşmamız da işte böyle bir işbirliğinin sonucu. Kadın Kooperatiflerimiz ile Bölgesel Buluşmalara inşallah bundan sonra da devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Millet bahçesinde yapılan 11 iş yeri kadınlara tahsis edilecek”
Kadın kooperatifleri Doğu Anadolu buluşmasının Van’da yapılmasından dolayı Bakan Yanık’a teşekkür eden Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Dünya’nın çağdaş ülkeleriyle yarışabilmemiz için kesinlikle kadınların hem sosyal hayatta hem de ekonomik hayatta en az erkekler kadar yer almadıkça işimizin kolay olmadığına inanıyorum. Kooperatif alanına da kadınların el atmış olması umut verici olarak görüyorum. Beşyol’da bir millet bahçemiz yapılıyor, yapımı birkaç ay içinde tamamlanacak. O millet bahçesi içinde 11 tane dükkanımız var. Bunları özellikle kadın kooperatiflerimiz ve kadınlarımıza tahsis edeceğiz” dedi.

“Kadın kooperatifçileri de destekliyoruz”
Son olarak bir konuşma yapan AK Parti Van Milletvekili Osman Gülaçar ise, “Emeklerini üretime döken kadınların sayısı arttıkça gururlanıyoruz, geleceğe umutla bakıyoruz. Kadınların sosyoekonomik yönden gelişmeleri için sürekli olarak hem bölgesel hem de ülke geneli çalışmalara en üst düzeyde desteğimizi sürdürüyoruz. Hükümetimiz tarafından ortaya konulan politikalar sayesinde kadınların iş gücüne katıldıklarından birçok önemli başarıya imza attı son 10 yılda 5,buçuk milyon olan kadın istihdam sayısı 9 milyona çıkarıldı. Kadınların iş gücüne katılım oranına yüzde 24, buçuktan 34. 7’ye çıkmış oldu. Kadın emeği kadın disiplini olduğu zaman kooperatifçilik daha çok başarılara imza atıyor. Bu anlam da kadınların ticari iş birliğini geliştirmek sosyal dayanışması teşvik etmek amacıyla kadın kooperatifçileri de destekliyoruz” diye konuştu.
Yapılan konuşmaların ardından Kadın Kooperatifleri Doğu Anadolu Buluşması programı çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15
açık
Günün Anketi Tümü
Ali Koç mu? Aziz Yıldırım mı?
Ali Koç mu? Aziz Yıldırım mı?
Namaz Vakti 25 Temmuz 2024
İmsak 03:58
Güneş 05:47
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:35
Yatsı 22:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 38 102
2. Fenerbahçe 38 99
3. Trabzonspor 38 67
4. Başakşehir 38 61
5. Kasımpasa 38 56
6. Beşiktaş 38 56
7. Sivasspor 38 54
8. Alanyaspor 38 52
9. Rizespor 38 50
10. Antalyaspor 38 49
11. Gaziantep FK 38 44
12. A.Demirspor 38 44
13. Samsunspor 38 43
14. Kayserispor 38 42
15. Hatayspor 38 41
16. Konyaspor 38 41
17. Ankaragücü 38 40
18. Karagümrük 38 40
19. Pendikspor 38 37
20. İstanbulspor 38 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Arsenal 38 89
3. Liverpool 38 82
4. Aston Villa 38 68
5. Tottenham 38 66
6. Chelsea 38 63
7. Newcastle 38 60
8. M. United 38 60
9. West Ham United 38 52
10. Crystal Palace 38 49
11. Brighton 38 48
12. Bournemouth 38 48
13. Fulham 38 47
14. Wolves 38 46
15. Everton 38 40
16. Brentford 38 39
17. Nottingham Forest 38 32
18. Luton Town 38 26
19. Burnley 38 24
20. Sheffield United 38 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 95
2. Barcelona 38 85
3. Girona 38 81
4. Atletico Madrid 38 76
5. Athletic Bilbao 38 68
6. Real Sociedad 38 60
7. Real Betis 38 57
8. Villarreal 38 53
9. Valencia 38 49
10. Deportivo Alaves 38 46
11. Osasuna 38 45
12. Getafe 38 43
13. Celta Vigo 38 41
14. Sevilla 38 41
15. Mallorca 38 40
16. Las Palmas 38 40
17. Rayo Vallecano 38 38
18. Cadiz 38 33
19. Almeria 38 21
20. Granada 38 21