İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞÜYOR MU?

Bu yaz döneminde araç almak isteyenlerin aklındaki tek soru, "İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı?" Biz de bu sorudan yola çıktık, sektör temsilcileriyle önümüzdeki üç ayda otomobil piyasasında beklenen değişimleri enine boyuna konuştuk.

EKONOMİ 19.06.2021, 08:58
İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI DÜŞÜYOR MU?

İKİNCİ EL OTOMOBİL PİYASASINI NELER BEKLİYOR?

Pandemi sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen otomotivde, sıfır otomobil üretimlerinin durması ikinci el araç fiyatlarında ciddi artışa sebep olmuş, bu durum satışları neredeyse durma noktasına getirmişti.

  • Peki önümüzdeki üç aylık süreçte fiyatlarda nasıl değişimler bekleniyor?
  • İkinci elde en çok talep edilen araçların fiyat aralığı nedir?
  • 40-60 bin lira bandında araç bulmak mümkün mü?

arabam.com Pazarlama Direktörü Dr. Naim Çetintürk hurriyet.com.tr'ye önemli bilgiler verdi.

İkinci el araç piyasası pandemi nedeniyle 2020'yi çok hareketli geçirirken 2021'e durgun başlamıştı. Bugün gelinen noktada Haziran ayı itibariyle satışlar nasıl?

Durgun başlayan 2021’in ilk çeyreği sonunda alınan pandemi tedbirlerinin de etkisi ile satışlarda ciddi bir daralma oldu. Yılın ilk dört ayındaki verilere baktığımızda ikinci el pazarında bir önceki yıla göre ortalama yüzde 25’lik bir düşüş yaşandı. Mayıs ayının ilk yarısında tam kapanma süreci ve bayram etkisiyle satışların ilk dört ay ortalamasının da altında seyrettiğini gözlemledik.

Ancak bayramla birlikte pazarda hareketlilik de başladı. Özellikle mayıs ayının ikinci yarısından itibaren önceki aya göre yüzde 30 civarında bir artış gerçekleşti. Haziran ayı da şu an için mayısın son haftasındaki seviyelerde devam ediyor. Geçtiğimiz yıl haziran ve temmuz aylarında art arda hem sıfır hem de ikinci elde zirveleri görmüştük.

Haziran kapanışının son altı aylık periyodun oldukça üzerinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Otomotiv Distribütörleri Derneği verilerine göre, otomobil ve hafif ticari araç pazarı mayısta geçen yılın mayıs dönemine göre yüzde 69,8 büyüdü. Satılan araç sayısı 54 bin 734 adet oldu. İlk beş ay sonunda bir önceki yılın aynı dönemine göre ise pazar yüzde 72 büyüdü ve 314 bin 882 adetlik satış gerçekleşti.

FİYATLARDA YÜZDE 2-6 ARALIĞINDA ARTIŞ

Önümüzdeki üç ay için, ikinci el araçlara talep artar mı? Özellikle bu üç aylık süreçte fiyatlarda nasıl değişimler bekleniyor?

Geçtiğimiz yılın haziran-temmuz-ağustos dönemindeki kadar yüksek seviyeler görülmeyebilir. Zira o dönemden günümüze faiz oranları ve dalgalanan dövizin etkisiyle otomobil fiyatlarının daha da arttığını söylemek mümkün. Haziran ayında farklı marka ve modellere göre değişmekle birlikte yüzde 2-6 aralığında fiyat artışları gördük. Önümüzdeki süreçte özellikle dövizde beklenmedik bir değişim söz konusu olmaz ve çip krizi gibi çeşitli nedenlerle bir aksaklık yaşanmazsa fiyatların benzer seviyelerde seyredeceğini söylemek mümkün.

2021 Ocak-Mayıs döneminde pazarın yüzde 85,8’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu. Önümüzdeki üç ayda da bu şekilde mi devam eder?

Sıfır araçların nihai fiyatları, girdikleri vergi dilimine göre şekilleniyor ve bu da ikinci el fiyatlarına yansıyor. Geçtiğimiz yıldan bu yana yaşanan fiyat artışları, tüketicileri sıfırda vergi dilimi daha düşük olan ve ülkemizde üretimi yapılan araçlara, ikinci elde ise kilometresi yüksek ve fiyatı daha makul araçlara yöneltti. Platformumuzdaki ilanların dağılımına baktığımız zaman özellikle 50-100 ve 100-150 bin lira bandındaki araçlara ait ilanların pazarın yarıdan fazlasını oluşturduğunu görüyoruz. Bu önümüzdeki süreçte de benzer şekilde devam edecektir.
İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı Uzmanlar yorumladı…

40-60 BİN LİRAYA İYİ BİR ARAÇ BULMAK ÇOK ZOR

İkinci elde en çok talep edilen araçlar 100-150 bin lira bandındaki araçlar… Bu fiyatların daha altına otomobil bulmak mümkün mü? Örneğin 40-60 bin lira arasında çok eski olmamak kaydıyla araç alınabilir mi?

Açıkçası 40-60 bin lira aralığında araç bulunabiliyor ancak bu seviyelerde yaşı genç veya kilometresi görece düşük otomobil bulmak mümkün değil. Daha ziyade 2000 model ve altındaki araçların bu fiyat aralıklarında konumlandığını söyleyebiliriz.

Ticaret Bakanlığı, ikinci el araç alım satımıyla ilgili yeni bir düzenlemeye imza attı. 8 yaş ve 160 bin kilometrenin altındaki araçlara ekspertiz raporu zorunluluğu getirildi. Bu durumun piyasalara yansıması nasıl olur?

Ticaret Bakanlığı tarafından ikinci el piyasası için yapılan bu ve benzeri uygulamaları çok yerinde ve yararlı buluyorum. Zira ikinci el araç ticaretinin çok daha güvenli ve profesyonel bir şekilde yapılabilmesi için bu tür regülasyonlar mutlaka olmalı. İkinci el araç almayı düşünen ama hep bir tedirginlik ve şüphe içerisinde satın alma sürecini korkuyla tamamlamaya çalışan tüketicinin endişesi bir ölçüde ortadan kalkabilecek.
İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı Uzmanlar yorumladı…

‘İKİNCİ EL OTOMOBİLLER, YATIRIMDAN ZİYADE ARTIK TİCARET ARACI OLARAK GÖRÜLÜYOR’

Önceden ikinci el araçlar yatırım aracı olarak görülüyordu, şu an için böyle bir şeyden bahsedebilir miyiz?

Ülkemizde otomobil fiyatlarının Kasım 2020-Şubat 2021 hariç son iki yıldır durmaksızın artış göstermesi ikinci el otomobillerin yatırımdan ziyade, bir ticaret aracı olarak görülmesi sonucunu doğurdu. Sıfır kilometre araçları yetkili satıcıdan teslim alarak direkt satışa çıkaran bireysel kullanıcıların, kaldırımlara park edilmiş ve üzerinde ‘sıfır km satılık araç’ ibaresi olan otomobilleri satışa sunarak kazanç elde etmeye çalıştıklarını gözlemledik. Bununla birlikte farklı meslek gruplarındaki küçük ve orta boy işletmelerin, esnafın al-sat yaparak uzmanlığı dışında ticaret yaptığını görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıl özellikle ikinci eldeki rakamların artışında bu durumun da büyük etkisi olmuştu.

Peki insanlar ikinci el araç alırken nelere dikkat etmeliler?

İkinci el araç alırken olumsuzluklar yaşamamak için önce aracın piyasayla uyumlu bir fiyata sahip olup olmadığı araştırılmalı, fazla ucuz veya pahalı olan araçlara şüphe ile yaklaşılmalıdır. Bununla birlikte aracın hasar kaydı sorgusunun kontrolü oldukça önemli ancak tek başına yeterli değildir.

Mümkünse, satıcı tarafından sunulsa bile farklı bir ekspertiz işlemine aracı tabi tutmak, alım sonrası yaşanabilecek üzücü durumların önüne geçecektir. Son olarak devir işlemleri noter huzurunda yapılmalı ve sadece aracın ruhsat sahibine ödeme yapılmalıdır. Bunun dışındaki çeşitli tekliflere mümkün mertebe itibar edilmemelidir.
İkinci el ve sıfır araçlarda fiyatlar düşecek mi, artacak mı Uzmanlar yorumladı…

ÇİP KRİZİ SIFIR ARAÇLARI VURDU! FİYATLAR DAHA DA ARTACAK MI?

Otomotiv sektöründe yaşanan mikroçip tedarik sorunu Türkiye'deki otomotiv fabrikalarını da etkilemiş ve önemli markalardan birkaçı 6 gün süreyle kapatma kararı almıştı. Bu durum sıfır araçlarda doğal olarak piyasadaki fiyatları da oldukça yükseltmişti.

  • Peki yılın ikinci yarısına doğru gidilirken sıfır araç piyasasını neler bekliyor?

sahibinden.com’un Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan ile konuştuk.

Araçlarda yaşanan çip ve tedarik krizi sebebiyle sıfır kilometre otomobiller oldukça zor bir süreçten geçti/geçiyor. Geçtiğimiz 4-5 ayda sıfır otomobil piyasasında neler yaşandı? Fiyatlarda durumlar nasıldı?

Dünya genelinde talep ve arz dengelerinin değişmesi pek çok endüstriyle birlikte otomotiv sektörünü de etkiledi. Salgının başlangıcında tüketicilerin içgüdüsel bir panik duygusuyla ihtiyaçtan fazla alım yapması gibi şirketlerin de benzer bir davranış içinde bulunduklarını gözlemliyoruz. Salgının etkisiyle fabrikaların tam kapasite çalışamaması, tedarik ağında yaşanan kısmi aksamalar, sağlık kaygılarıyla araç kullanımına artan talebin etkisi sıfır araç piyasasında dalgalanmalara neden oldu. Türkiye özelinde ise faiz, döviz ve vergi dilimlerinde yaşanan değişiklikler de bu sürece etki etti.

Önümüzdeki üç ay için sıfır otomobil piyasasını neler bekliyor? Fiyatlarda artış olur mu?

Aşılama çalışmaların ülkemizde ve dünyada hız kazanması, tedavi için çeşitli ilaçların geliştirilmesi salgının artık hayatımızdan çıkacağı günlerin yakında olduğu sinyalini veriyor. Bu olumlu gelişmeler ışığında fabrikalarda üretimlerin yeniden artması ve tedarik zincirinde yaşanan aksamaların giderilmesi beklentisi yükseliyor.

Bunun sonucunda sıfır araç stokunda artış yaşanması ve sıfır araç fiyatlarının daha öngörülebilir hale gelmesi mümkün olacaktır. Türkiye piyasasına bakacak olursak, yaz aylarının getireceği hareketlilik ve seyahat ihtiyacı sıfır veya ikinci el araçlara olan talebi olumlu etkileme potansiyeli taşıyor.

HAZİRAN, TEMMUZ VE AĞUSTOS’TA SIFIR ARAÇ KAMPANYALARI GELİYOR

Birçok marka sıfır araçlara zam yaptı. Çoğunun haziran ayı zamlı güncel listesi değişmiş durumda... Durum böyle olunca sıfır otomobiller için önümüzdeki süreçte kampanyalar bekleniyor mu?

Bu dönemde özellikle bayileri ziyaret edemeyen ve fiziksel olarak araçları inceleme fırsatı bulamayan tüketiciler araç satın alma taleplerini ertelemeyi tercih ettiler.

Kademeli açılmayla birlikte piyasada yaşanan hareketlilik markaları çeşitli kampanyalarla ellerindeki stokları değerlendirmeye yönlendirdi. Son dönemde kampanyaları etkileyen bir unsur da döviz kurundaki değişimler oldu. Kurun daha stabil hale gelmesi kampanyaları olumlu yönde etkileyecektir. Yaz döneminde sıfır araç kampanyalarının süreceğini öngörüyoruz.

(HÜRRİYET)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
15
açık
Günün Anketi Tümü
Ali Koç mu? Aziz Yıldırım mı?
Ali Koç mu? Aziz Yıldırım mı?
Namaz Vakti 19 Nisan 2024
İmsak 04:38
Güneş 06:12
Öğle 13:08
İkindi 16:53
Akşam 19:55
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 32 87
2. Fenerbahçe 32 85
3. Trabzonspor 32 52
4. Beşiktaş 32 48
5. Rizespor 32 48
6. Başakşehir 32 46
7. Kasımpasa 32 46
8. Sivasspor 32 44
9. Antalyaspor 32 42
10. Alanyaspor 32 42
11. A.Demirspor 32 40
12. Samsunspor 32 38
13. Ankaragücü 32 37
14. Kayserispor 32 37
15. Konyaspor 32 36
16. Hatayspor 32 33
17. Gaziantep FK 32 31
18. Karagümrük 32 30
19. Pendikspor 32 30
20. İstanbulspor 32 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 30 68
2. Göztepe 30 60
3. Kocaelispor 30 52
4. Ahlatçı Çorum FK 30 52
5. Sakaryaspor 30 51
6. Bodrumspor 30 49
7. Boluspor 30 46
8. Bandırmaspor 30 46
9. Gençlerbirliği 30 44
10. Erzurumspor 30 41
11. Keçiörengücü 30 36
12. Şanlıurfaspor 30 34
13. Ümraniye 30 34
14. Manisa FK 30 33
15. Tuzlaspor 30 32
16. Adanaspor 30 32
17. Altay 30 15
18. Giresunspor 30 7
Takımlar O P
1. M.City 32 73
2. Arsenal 32 71
3. Liverpool 32 71
4. Aston Villa 33 63
5. Tottenham 32 60
6. Newcastle 32 50
7. M. United 32 50
8. West Ham United 33 48
9. Chelsea 31 47
10. Brighton 32 44
11. Wolves 32 43
12. Fulham 33 42
13. Bournemouth 32 42
14. Crystal Palace 32 33
15. Brentford 33 32
16. Everton 32 27
17. Nottingham Forest 33 26
18. Luton Town 33 25
19. Burnley 33 20
20. Sheffield United 32 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 31 78
2. Barcelona 31 70
3. Girona 31 65
4. Atletico Madrid 31 61
5. Athletic Bilbao 31 57
6. Real Sociedad 31 50
7. Valencia 31 47
8. Real Betis 31 45
9. Villarreal 31 39
10. Getafe 31 39
11. Osasuna 31 39
12. Las Palmas 31 37
13. Sevilla 31 34
14. Deportivo Alaves 31 32
15. Mallorca 31 31
16. Rayo Vallecano 31 31
17. Celta Vigo 31 28
18. Cadiz 31 25
19. Granada 31 17
20. Almeria 31 14