Türkiye'nin ilk Medya Mesleki Teknik Lisesi açıldı

Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açıldı. Meslek lisesi algısının, katsayı uygulamasının kaldırılmasıyla tamamen değiştiğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Özer, 'Artık mesleki eğitim, başarı hikayeleriyle konuşulur olmaya başladı' dedi.

EĞİTİM 31.05.2022, 23:56
Türkiye'nin ilk Medya Mesleki Teknik Lisesi açıldı

Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılış töreni, Bağcılar'daki Demirören Medya Center'da yapıldı.

Açılışa, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve eşi Nebahat Özer, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ve eşi Revna Demirören, Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Demirören Oktay, bazı basın mensupları ve davetliler katıldı.

Özer, törende yaptığı konuşmada, Milli Eğitim Bakanlığı ile Demirören Medya arasındaki iş birliği neticesinde Türkiye'de ilk ve tek olan lisenin açılışına gelenleri selamladığını söyledi.

Kısa süre önce imzaladıkları protokolün hemen yürürlüğe girmesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Özer, mesleki eğitim açısından tarihi bir gün olduğuna inandığını belirtti.

"Mesleki eğitim çok zorlu süreçlerden geçti Türkiye'de"

Bakanlık olarak yapmak istediklerinin somut bir şekilde kendisini gösterdiğini anlatan Özer, şöyle devam etti:

"Bildiğiniz gibi mesleki eğitim çok zorlu süreçlerden geçti Türkiye'de. 1999'daki katsayı uygulamasından sonra mesleki eğitim mezunlarının yükseköğretim erişiminin önündeki engeller mesleki eğitimde inanılmaz maliyetler ödemesine vesile oldu. On yıllardır iş gücü piyasasının 'Aradığım elemanı bulamıyorum' sözünün bu semalarda yankılandığı bir döneme tanıklık ettik. Bizler katsayı uygulaması kaldırıldıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu süreci hızlı bir şekilde toparlayabilmek için çok çaba sarf ettik. En son yapmış olduğumuz en önemli adım aslında mesleki eğitimdeki paradigma değişimi, işverenlerin, iş gücü piyasası temsilcilerinin sürece aktif olarak katılımlarını sağlamaktır."

Özel sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için bunları yaptıklarını kaydeden Özer, "O zaman özel sektörle birlikte tüm müktesebatı kullanarak tüm süreçleri birlikte planlamak, programlamak ve bu ülkenin tüm müktesebatını mesleki eğitimin içerisine aktarmak durumundayız. İşte bu atmış olduğunuz adımlarla, sektörün tüm temsilcileriyle, mesleki eğitim vermiş olduğumuz tüm alanlarda artık müfredatı birlikte güncelliyoruz. Öğrencilerin işletmede beceri eğitimlerini birlikte planlıyoruz. Mesleki eğitimin kalitesi için çok kritik olan mesleki alan ve atölye öğretmenlerinin iş gücü piyasası işbaşı eğitimi ve mesleki gelişim eğitimleriyle birlikte planlıyoruz. İşte en son vücut bulduğu lise açılışını yapmış olduğumuz lise."

Özer, sektörün en güçlü temsilcileriyle çok boyutlu iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyduklarını vurguladı.

Bakan Özer, 1999'daki katsayı uygulamasının mesleki eğitim algısıyla ilgili olumsuz yansımasından sonra en kalıcı etkisinin akademik olarak başarılı öğrencilerin meslek eğitiminden uzaklaştırılması olduğuna dikkati çekerek, "Yani giderek mesleki eğitim hiçbir yere yerleşemeyen, öğrencilerin zorunlu olarak gittikleri bir okul türüne dönüştü" diye konuştu.

"Her geçen gün mesleki eğitime yönelim artıyor"

Sektör temsilcileriyle attıkları adımlar sayesinde mesleki eğitimde yüzde 1'lik başarı diliminden öğrenci alan okullar olduğunu dile getiren Özer, "Her geçen gün mesleki eğitime yönelim artıyor, okullarımızın puanları artıyor. Bugün Demirören Medya Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde ben inanıyorum ki bu LGS sınavından sonra Türkiye'nin en başarılı öğrencilerinin, medyaya ilgisi olan, kariyer olarak medyaya göre Türkiye'nin en başarılı öğrencilerinin geldiği, yüzde 1'lik başarı diliminden öğrenciler alan bir okula dönüşecek. Aynı zamanda mesleki eğitimdeki üretim kapasitesini de arttırdık. Mesleki Teknik Anadolu Liselerindeki üretim kapasitesi 200 milyon lira bandındayken 2021 yılını 1 milyar 162 milyon liralık gelirle kapattık. Artık meslek liseleri üretiyor, iş gücü piyasasının ihtiyaç duyduğu insan kaynaklarını çok kaliteli bir şekilde yetiştirebiliyor" bilgisini paylaştı.

Kovid-19 sürecinde ülkelerin maske temin edemediğine, böylece mesleki eğitimin öneminin ortaya çıktığına değinen Özer, mesleki eğitim okullarının içerisinde 54 Ar-Ge merkezi kurduklarını aktardı.

Bakan Özer, "Bugünkü Demirören Medya Mesleki Teknik Anadolu Lisesi'nde de 55. Ar-Ge merkezimizi kuruyoruz. Bunun müjdesini de buradan vermek istiyorum" diye konuştu.

"28 Şubat sürecinin katsayı uygulanmasının maliyetleri tamir edilmiştir"

Bakan Özer, Türkiye'de mesleki eğitim merkezlerinin pek bilinmediğini vurguladı:

"Bugün mesleki eğitim merkezine kaydolan bir öğrencimiz, bir gencimiz ayda 1275 lira ücret alıyor. İş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı devlet tarafından sigortalanıyor. Üçüncü yılın sonunda kalfa olduğu zaman 2175 lira ücret almaya devam ediyor ve 4. yılın sonunda usta olarak meslek eğitimi tüm özlük haklarına sahip olarak iş yeri açma belgesi de dahil olmak üzere mezun oluyor. Kıymetli misafirler, bu kanun değişikliğinden önce tüm Türkiye'de 159 bin çırak vardı. Bugün itibariyle kanun değişikliğinden 5 ay geçti. Bugün itibaren 502 bin çırak ve kalfa sistemde bulunmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı gibi 2022 sonuna kadar 1 milyon gencimizi inşallah meslek eğitim merkezleriyle buluşturacağız. Yani genç işsizlik oranını düşürmek için de mesleki eğitim merkezlerini aktif olarak kullanacağız. 1997-98 eğitim öğretim yılı itibarıyla Türkiye'deki mesleki eğitim merkezlerindeki çırak sayısı 249 bin 779'muş, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu çıkartıldığı zaman, 80'li yıllarda ulaştığı rakam 249 bin 779. Katsayı uygulamasından sonra 74 bine düşmüş. Bugün 502 bin 788'e çıkmış bulunuyor. Yani buradan şunu rahatlıkla söyleyebilirim: 1999 yılında bu ülkeye ödetilen 28 Şubat sürecinin katsayı uygulanmasının maliyetleri tamir edilmiştir. Mesleki eğitim katsayı uygulamasından önceki durumundan çok daha güçlü duruma gelmiştir."

Bakan Özer, Demirören ailesine ve okulun açılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

"Okulumuz, yarının doğru, ilkeli, dürüst basını için geleceği oluşturacak"

Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yıldırım Demirören ise medya sektöründe çok büyük anlam taşıyan bir günü yaşadıklarını belirtti.

"Türkiye'nin ilk ve tek medya lisesi olma özelliğini taşıyan Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin açılışını gerçekleştiriyoruz" diyen Demirören, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün sektörün kalbinde ve tüm imkanlarıyla birlikte kapılarını açan okulumuz, yarının doğru, ilkeli, dürüst basını için geleceği oluşturacak. 7 Ekim 2021 tarihinde, Demirören Medya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin protokolünü imzaladığımız törende sizlere okulumuzun alanında bir ilk olduğunu ve özelliklerini detaylıca aktarmıştık. Okulumuzu son derece kısa bir sürede, büyük bir titizlikle eğitime hazır hale getirdik. Eylül 2022'de öğrencilerimizle birlikte eğitime başlayacağının müjdesini büyük bir gurur ve mutlulukla veriyoruz. İlk öğrencilerimiz 5 Haziran'da yapılacak LGS sonucuna göre okulumuza girme hakkı kazanacaklar. Medya dünyasındaki bu ayrıcalıklı konuda bulunan okulumuzda öğrenim görme şansı yakalayacak olan başarılı öğrencilerimizi sabırsızlıkla bekliyoruz. İkinci haberimiz ise Demirören Dijital Medya Mesleki Eğitim Merkezi'nin ilk adımını atmamız. Bakanlığımızla bugün burada imzalayacağımız protokolün ardından meslek eğitim merkezini kuruyoruz. Şimdi de mesleki eğitim merkezimiz ile büyük bir eğitim fırsatı sunarak yine bir yeniliğe imza atıyoruz."

"Doğru habere erişim ancak kaliteli profesyoneller sayesinde sağlanabilir"

Bilgi kirliliğinin çağın sorunu olduğuna dikkati çeken Demirören, "Doğru habere erişim ve doğru haberin kaynağı olmak ancak kaliteli profesyoneller sayesinde sağlanabilir. Dolayısıyla bizler en çok doğru haberin kaynağını oluşturacak dürüst ve etik profesyoneller yetiştirerek sektörü iyileştireceğimizi biliyor ve inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ise Türkiye'deki medya adına ilk lisenin ilçelerinde açılmasından dolayı mutluluğunu dile getirdi.

Özdemir, "Her sene 30 öğrenci eğitim görecek, hazırlıkla beraber 5 yıllık bir periyod geçirecek, 150 öğrencinin aynı anda eğitim gördüğü bir kurum olacak. Ülkemizin 15-20 yıl sonrasındaki çok kıymetli gazetecileri, televizyoncuları, sunucu ve spikerleri olacaklarına inanıyorum" sözlerini sarf etti.

Konuşmaların ardından Bakan Özer, Yıldırım Demirören ile Meltem Demirören Oktay tarafından Demirören Dijital Medya Mesleki Eğitim Merkezi için iş birliği protokolü imzalandı. Bakan Özer ve katılımcılar okulun açılışında kurdele kesti.

Bakan Özer, daha sonra okulu gezerek bilgi aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
Yarın seçim olsa kime oy verirsiniz?
Yarın seçim olsa kime oy verirsiniz?
Namaz Vakti 21 Mart 2023
İmsak 05:35
Güneş 07:00
Öğle 13:16
İkindi 16:41
Akşam 19:23
Yatsı 20:43
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 26 54
2. Eyüpspor 26 53
3. Pendikspor 26 47
4. Rizespor 25 46
5. Keçiörengücü 26 46
6. Sakaryaspor 26 46
7. Bodrumspor 26 41
8. Manisa FK 25 39
9. Boluspor 25 38
10. Bandırmaspor 25 37
11. Göztepe 25 35
12. Tuzlaspor 26 28
13. Altay 26 25
14. Adanaspor 26 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 25 20
17. Gençlerbirliği 25 17
18. Denizlispor 26 17
19. Yeni Malatyaspor 26 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13